За връзката с водата, нейната сила и благословия – Найден Недев, водолазен център Sub Diving

За връзката с водата, нейната сила и благословия – Найден Недев, водолазен център Sub Diving

Водолазният център Sub Diving в Созопол е един от първите партньори на Gift Tube. Връзката между нас и неговия основател Найден тръгна като по вода още от самото начало. Така вече 7 години клиентите на платформата избират да зарадват любимите си хора с вълнуващо преживяване – гмуркане на Созопол.

Найдене, всеки има история на успеха. Как извървя своя път от мечтата до това да са станеш професионален водолаз, да си част от екипа на Центъра по Подводна Археология в гр. Созопол до това да гмурнеш повече от 5000 човека?

Любовта към водата е моята най-голяма сила. Връзката ми с водата и голямата ми страст ми помогнаха в онези най-бедни и трудни години. Още от малък започнах да тренирам плуване в един от басейните в гр. Добрич. След време леко ми доскуча. Исках да се гмуркам. Дойде и моментът, в който басейни вече нямаше – беше скъпо да се поддържат. По това време подводният свят беше вече достъпен през чуждестранните канали по телевизията и не пропусках нищо, което е свързано с морето, водолазите и това се превърна в моя цел.

Единственият възможен вариант за мен бе да стана военен водолаз, тъй като със заплата от 120 лв. като спасител нямаше как да платя курс, който по това време струваше 300 лв. С малко късмет и много упорство и страст това се случи. За да вляза в системата стартирах като шофьор на линейка на военното летище в Балчик (2003 г.), не след дълго се сбъдна и мечтата ми да стана леководолаз и обучен и сертифициран инструктор.

519f1257b2e081d86627ce44bf24d5ce.jpg

Кога се нае да стартираш собствена школа?

През 2013 г. открих центъра като той се намира на самия плаж Хармани. Плитчините в лагуната на плажа са отлични за любители, които искат да усетят вълнението от гмуркането и да „потънат“ в морския свят. По-напредналите, които вече имат сертификат за водолази водим на разходка до потънал кораб, който се намира на 18 м. дълбочина. Корабът е рибарски и е изкуствено потопен през 2007 г. През годините той е създал изкуствен риф, в който са се населили много морски обитатели.

На каква дълбочина се гмуркат начинаещите?

Всяко гмуркане започва с 30 минутен инструктаж, а във водата сме около 40 минути. Инструктажите винаги провеждам лично. При нас няма „масовка“ и инструктаж на екран, както е в много други центрове. За мен е изключително важно всеки да се настрои позитивно, да знае че е в добри ръце и най-важното – да съм убеден лично, че е разбрал как работи екипировката. Безопасността е на първо място. В морето влизат само хора, които имат желание. Най-хубавото е, че голяма част от туристите както и клиентите от Gift Tube се връщат отново; дори превръщат гмуркането като ежегоден ритуал при идването си в Созопол.

c460d8e4312245dfd95d68c297a4e437.jpg

Кое е любимото място за начинаещи около Созопол?

Когато групата не е от хора, които се гмуркат за първи път, се качваме на лодка и ги водим до о. Св. Иван и малкия остров до него Св. Петър. Между тях има плитчина, която е много живописна и подходяща за гмуркане. Преживяването е още по-цялостно.

Романтично ли е да споделиш това морско преживяване с половинката или по-скоро е лично и дълбоко усещане?

Връзката с водата винаги е много лична, често е и по-силна отколкото си я представяме. Ние самите сме вода. Да споделяш толкова силни преживявания с любимия човек е нещо, което ни свързва още по-силно като двойка. Правили сме и поне 5 предложения за брак във водата. Разбира се, правим ги на плиткото, тъй като емоциите са големи. Всички дами казват „Да“.

9b7d1237e85b42de4ae55eed3732591a.jpg

Разкажи ми за някоя от твоите морски находки

От 2020 г. съм час от екипа на Център по подводна археология в гр. Созопол към Министерството на Културата. Най-голямата ми находка обаче е далеч преди тази дата от времето, когато ваденето на рапани беше единственият начин да си докарвам допълнителен доход. На едно бране на рапани до Шабла забелязах голям камък, който за мен беше очевидно, че не е естествена форма. С помощта на морски „парашути“ успях да изкопая камъка, който се беше вклинил и да го извадя на сушата. Находката тежеше около 100 кг. с дължина 1.74 м. В последствие се оказа каменна котва от гръцки кораб, датираща от 5 в. пр.Хр. Това е времето на Илиада и Одисея, а по онова време каменните котви са се ползвали масово в корабоплаването. Именно такава котва е изобразена и на герба на гр. Созопол.

Находката дарих безвъзмездно на Археологическия музей в гр. Созопол.

94b7d53fd8d56ab6aba1bfb3076c8afb.jpg

Какво би дал като съвет на поколението, което още се ориентира в призванието си

Всеки има своя път, а сърцето му помага в избора. Моят съвет е да пазим природата, водата и да взимаме любов от нея като ѝ предаваме и нашата любов. За тези, които избират водата има програма, в която част от цената на курса се поема от фонд, а в програмата за обучение е застъпен и курс по морска екология.

 

Здравей!
Избери една от опциите по-долу, за да се свържеш с нас и ще ти отговорим при първа възможност.