Пролетта вече настъпи, слънчевите лъчи започват да галят лозовите насаждения, а всеки ценител на класическите сортове започва да си мечтае за чаша изстудено първокласно вино. Само си представи българско добре отлежало “Шардоне” или “Мискет”, което само чака да бъде комбинирано с високомаслени сирена и местни специалитети.
Точно тези простички удоволствия ще са сред едни от най-предпочитаните дейности за свободното време през 2025 година. Виненият туризъм вече не е само за любители дегустатори, а за всички, които са готови за гастрономически приключения и незабравими емоции.
В днешната статия на Gift Tube ще ти представим най-добрите винарски изби, които ще очароват дори най-отявлените ценителите на дионисиевата напитка. Без значение дали планираш романтично бягство с любимия човек из българските лозя, или просто искаш да се поглезиш с дегустация на изискани вина - нашият списък няма да те разочарова!
Докато все още си представяш богатия вкус на сортовете, ние започваме нискоградусната обиколка!
#1 Московец | Виненото сърце на розовата долина
Започваме класацията с бутиковата винарна в китното карловско селце Московец - Шато Копса. Тя съчетава модерната визия с традиционните вкусове на бялото вино като “Мускат” и “Совиньон блан”. Има и авторски предложения, които по нищо не отстъпват на вече утвърдените сортове.
По време на винена дегустация в Шато Копса всеки посетител ще може да опита и така нареченото купажно вино. То е уникална смесица от няколко вида грозде, като целта е да се постигне по-богат и наситен вкус.

Посещението на винарната е идеалният избор за отбелязване на семеен празник като Великден или дори личен специален повод като годишнина или юбилей. Несравнимият вкус на гроздето в съчетание с домашната, но стилна обстановка със сигурност ще направят изживяването магично.
#2 Мелник - В червеното вино е истината
Мелник освен че е най-малкият град, той е и неформалната столица на изтънченото червено вино. Маврудът, сирата и рубинът изключително добре виреят в югозападния град, макар той да е известен със своите песъчливите и глинени почви.
Въпреки неблагоприятните условия дългите слънчеви дни и преходно-средиземноморският климат гарантират за изключителното качество на различните сортове.
За региона са характерни семейните изби, които се гордеят с дълга история във винопроизводството и организирането както на индивидуални, така и на групови посещения от типа дегустация на вино за двама.

Ако си почитател на българския сериал “Вина”, няма как да не посетиш вила “Мелник”. Освен че точно тя е снимачната площадка на един от най-успешните творчески проекти, винарната предлага ненадмината селекция от специални местни сортове. Ще научиш за изкуството на сомелиерството и ще откриеш коя е тайната за създаването на първокласно вино.
#3 Пловдив | Втори в България, но сред първенците при вината
Градът под тепетата не само очарова с богатата си история и културно наследство, но и с дългогодишните традиции във винопроизводството. Разположен в сърцето на Западната Тракийска низина – един от най-благоприятните винени райони в България – Пловдив е дом на някои от най-добрите винарски изби в страната.
Тази плодородна област е известна като родината на Мавруда, един от най-старите и най-емблематични български сортове грозде. Това вино се отличава с дълбок, наситен рубинен цвят, характерен земен аромат и плътен вкус, който се съчетава отлично с нашата българска кухня. Освен него, в региона се отглеждат и бели вина като “Шардоне”, “Совиньон Блан” и “Мускат”.

Винените изкушения могат да бъдат дегустирани не само в многобройните уютни заведения на Капана, но и в енотеките и специализираните винени барове, които със сигурност няма да разочароват, а ще очароват посетителите си.
В околностите на града има над 20 винарски изби, всяка със свой уникален стил и традиции. Те предлагат дегустации, винени турове и възможност да се запознаете отблизо с процеса на производство на виното – от лозята до бутилката.
#4 Карнобат - Винената съкровищница до морето
Освен с блажната гроздова ракия, Карнобат се слави и с лозовите насаждения, носещи традицията и историята на региона. Той се отличава и като една от най-благоприятните местности за лозарство и винопроизводство в България. Разположен в югоизточната част на страната, близо до Черноморието, Карнобат се радва на мек климат, дълго слънчево лято и плодородни почви, които създават идеални условия за първокласни вина.

Тук се култивират както местни сортове - Памид, Димят и Тамянка, така и класически международни видове като Совиньон Блан, Траминер и Мерло. Благодарение на модерните технологии и опита на винопроизводителите, карнобатските вина са сред най-ценените на пазара. За тях са типични балансираният вкус, богатите и свежи аромати и приятната минералност.
Регионът е дом на няколко престижни винарни, които предлагат дегустации и винени турове, давайки възможност на посетителите да се потопят в магията на виното. Близостта на Карнобат до Черно море го прави прекрасна винена дестинация, която съчетава винения туризъм с морски приключения.
Ако искаш да опиташ автентично българско вино и да се потопиш в топлото гостоприемство на местността, Карнобат определено ще надмине очакванията ти.
Има още места, които бихме споделили с теб, но този списък може да стане безкрен. Родината ни е толкова богата на природни дадености, че само тези препоръки не стигат да опишем едни от най-добрите локации за винен туризъм. Въпреки това се надяваме да сме те мотивирали тази пролет да преоткриеш света на виното не във френския прованс, а тук, където слънцето топли най-хубаво, залезите са най-красиви, а виното - най-руйно!