Не е същото да се разкаже, трябва да се преживее. Но понеже всеки пита: ама какво е вечеря на тъмно, ама тъмно ли е, като в Европа ли е и пр., решихме да „осветим“ мъничко първия в България ресторант на тъмно, а и да ти разкажем за Пламен – човекът, който стои зад сетивното преживяване "Вечеря на тъмно" в София!
Какво е "вечеря на тъмно"?
Да започнем оттук: пълен мрак, незрящи домакини, фюжън кухня. Щрихи, които само донякъде описват преживяването, което те очаква в софийския ресторант „Тенебрис“. Под пълен мрак разбирай непрогледна тъмнина. Още в предверието на ресторанта ще те помолят да оставиш всички вещи, които могат да излъчват светлина. Без телефони, без светещи часовници и електронни цигари. Дори без фосфоресциращ лак на ноктите! (не е каприз – на екипа се е налагало да облепва с лейкопласт иначе перфектния маникюр на своя клиентка :)))
Петстепенна висша кухня, гурме или фюжън – както и да я наречем, храната, на която ще се насладиш по време на вечерята на тъмно, е отлична. Клиентите избират предварително от 4 вида меню - месно, вегетарианско, рибно или традиционно българско. Предложенията във всяко меню се сменят на три месеца с идеята да се ползват само сезонни продукти и никакви полуфабрикати.
Домакините в сетивното приключение са отлични сервитьори с увредено зрение. В ресторанта на тъмно всъщност незрящите са виждащите и ти разчиташ изцяло на тях.
"Не знам дали сме бизнес с кауза или кауза с бизнес", казва Пламен Веселинов, един от собствениците на тъмния ресторант. "Искахме да направим нещо изпипано и добро. За проекта не сме ползвали никакви европейски пари, никакви средства по програми. Инвестирахме лични средства и заеми. Това дори спечели доста сервитьорите ни, които доста са се опарили от гръмки проекти, които затварят врати в първия удобен момент“.
![]() | ![]() | ![]() |
Има ли история зад проекта "ресторант на тъмно"
„Няма някаква особена легенда за това как се е родила идеята за ресторант и вечеря на тъмно. На всички интервюта все това ме питат. Истината е, че преди 8-9 години посетих такъв ресторант в чужбина и се влюбих в концепцията. Времето за нея дойде едва преди 3-4 години“, споделя Пламен. Той е от онези млади хора, които не могат да се занимават само с едно нещо. Може да го срещнеш като доброволец в БЧК, като преподавател по право и като предприемач. Работил е и за корпорация в продължение на 2-3 години, бил е и търговски представител, по едно време слагал и врати. На 18 години имал кафе, но било ужасно и всичко приключило набързо.
За него храната винаги е била преживяване. „Може да изядеш едно шкембе чорба на правилното място и в правилния момент или пък да се насладиш на гурме кухня. Въпросът е в преживяването. Затова не исках да сме поредният ресторант, в който ядеш, снимаш си храната, евентуално я качваш във Фейсбук и после нищо не ти остава. Нашата идея е да ти останат спомени и емоция. Абе, с две думи - или искам много да ни харесат, или да ни намразят, ама да не е нещо по средата“.
Именно освобождаването на зрителните сетива и изострянето на останалите възприятия "работи" за създаването на нови емоции и усещания. Не цъкаш неволно на телефона, както обикновено, нито оглеждаш съседните маси. Слушаш и усещаш присъствието на човека до теб и в същото време изпиташ удоволстие от храната по напълно нов и различен начин. По време на вечерята на тъмно от ресторанта дори препоръчват на клиентите си да не използват прибори, а да се хранят с ръце. Не само е по – забавно, но и вкусът е различен.
И ако за началото на ресторанта няма легенда, за хората зад бизнеса може да се напишат доста интересни неща.
Например, че доброволчеството свързва Пламен с неговия съдружник в ресторанта на тъмно Кирил Иванов, който става и един от най-близките му хора. През 2014 г. те се включват в екипите на БЧК за помощ след тежкото наводнение във Врачанския регион. Изкарват две седмици на терен, обхождат целия град, говорят с хората от врата на врата. След тримесечната операция изпитват огромно удовлетворение от повторната си среща с хората. Емоцията и усещането, че са помогнали са несравними. После вплитат желанието си да помагат и в бизнеса ис.
Какво да очаквате от вечеря на тъмно, София – преживяване отвъд вкуса
Само си представи, седиш на маса със специален човек за теб, но не виждаш нищо – само звуци, аромати и допир те водят през цялото преживяване.
Именно това предлага вечеря на тъмно, София – не просто храна, а истински експеримент със сетивата, мислите и емоциите.
Когато не разчитаме на зрението си, останалите сетива се изострят, а човек започва да обръща внимание на най-малките нюанси – аромати, текстури, звуци, реакции на тялото.
Вкусът и ароматите стават по-интензивни и се концентрираме повече върху текстурата на храната. Звукът и докосването се превръщат във водещи и настъпва по-дълбока комуникация между присъстващите.
Тишината, нарушавана само от приглушени разговори и звън на прибори, създава атмосфера, в която се случва нещо повече от вечеря на тъмно, София – настъпва вътрешна тишина.
За някои хора това е медитативно, за други – дълбоко лично. Мнозина споделят, че в тъмното са се почувствали по-близо до себе си и до човека срещу тях.
На тъмно ресторант провокира и нов тип комуникация – без погледи, без визуални сигнали. Това често сближава двойките, разчупва бариери между непознати и създава спомени, които се помнят дълго.
Много вечеря на тъмно мнения подчертават, че преживяването надхвърля очакванията – не просто ваучер за ресторант и романтична вечеря с вкус, а усещане.
Вечеря на тъмно, мнения – какви са и защо предизвикава толкова емоции
Вечеря на тъмно се превръща в едно от най-обсъжданите нестандартни преживявания в София през последните години. Темата предизвиква оживени реакции, а мненията са наситени с емоции – от искрено вълнение и забавление до дълбока лична рефлексия.
Първоначалната реакция на повечето гости включва доза несигурност, понякога дори скептицизъм – особено когато осъзнаят, че няма да виждат абсолютно нищо по време на вечерята.
С пристъпването си в тъмното пространство обаче емоциите се променят – адреналин, смях, изострени сетива.
Мненията подчертават, че усещането да “ядеш на сляпо” е едновременно забавно и дълбоко различно.
Липсата на зрение отключва други сетива и провокира мозъка да работи по нов начин. Това преживяване често изненадва с интимност – хората общуват по-честно и дълбоко, затова е изключително подходящо за Св. Валентин или като подарък за годеж.
За двойките това е начин да се свържат извън рутината, а за приятелските компании това е споделена емоция, която сближава. Неслучайно голяма част от отзивите споделят, че спомените от вечерта остават дълго след последната хапка.
Независимо дали си търсач на нови усещания, романтик по душа или просто искаш да подариш нещо различно, вечеря на тъмно в София ще ти предложи много повече от храна – тя ще ти разкаже история чрез сетивата и ще докосне съзнанието ти.
Идеята за вечеря на тъмно: Среща в мрак с кауза
Тръгвайки да реализират идеята за вечеря на тъмно, най-трудна се оказала логистиката, противно на очакванията им, че това ще е лесната част. Много детайли по затъмняване, настаняване, сервиране изисквали специални инженерни решения. За сметка на това пък случили на екип. „Имам опит с хора с увреден слух, дори съм сертифициран преводач, но не и с хора с увредено знание. Мислех, че ще е много трудно. Но се оказа точно обратното. Всички те са страхотни домакини и помогнаха много, за да доизградим идеята за вечеря на тъмно. За нас е важно да променим нагласата на обществото към самите незрящи, както се случи при мен. Очаквах, че ще бъде трудно, но се оказа по-лесната част“, споделя Пламен.
От ресторант „Тенебрис“ заслужават адмирации и за още нещо. „От самото начало държах да избягаме от усещането за подаяние, хората да не идват тук от съжаление, а напротив – от възхищение, уважение или каквото там го наречете“, казва той.
Няма да разказваме повече - идете и се потопете в мрака. Ще ви се отворят очите за нови усещания!
Снимка: Яне Голев, https://view.ceros.com